Aby zrozumieć różnicę między obiektywami, najpierw należy sklasyfikować je do różnych grup. To jest oczywiście nasza subiektywna klasyfikacja, ale warto na pewno się z nią zapoznać. Do pierwszej grupy możemy zaliczać obiektywy dla konsumentów.


Do tej grupy zaliczamy wszystkie niedrogie obiektywy o zmiennej przesłonie f/3,5 z wolniejszą przesłoną i niektóre tanie pierwsze obiektywy z przesłoną f/1,8. Najczęściej zbudowane są z plastiku, dlatego są tak drogie. Często posiadają specjalne przesłony. Koszt takich obiektywów konsumpcyjnych wynosi zwykle 1500 złotych. W niektórych przypadkach do tej grupy możemy zaliczyć obiektywy o lepszej jakości użytkowej, a także super zoomy. Z kolei grupa „entuzjasta” jest idealnym pomostem między obiektywami kierowanymi do amatorów a sprzętem adresowanym do profesjonalistów w średniej cenie i wolniejszą stałą maksymalną przesłoną.

Z kolei do grupy „profesjonalnej” możemy zaliczyć sprzęty najwyższej jakości. Wyróżniamy tutaj pełnoekranowe obiektywy ze stałymi przesłonami (pomiędzy f/1,4 a f/2,8). Są zbudowane z dobrego materiału. Wyróżniają się dużą odpornością na warunki atmosferyczne i szybkim silnikiem autofokusa. W ostatniej grupie „egzotycznej” sklasyfikowane są obiektywy o specjalnym przeznaczeniu. Są drogie, mają ręczne ustawienie ostrości. Ręcznie wykonane obiektywy przeznaczone są do specjalistycznych uchwytów i formatów.

Głównym czynnikiem różnicującym poszczególne kategorie nie zawsze jest cena. Funkcjonalność, jakość, silnik autofokusa, rozmiar, funkcje optyczne i cena oddzielają jeden obiektyw od drugiego. Niektóre obiektywy są tanie, tylko ze względu na rok wykonania, ale to nie znaczy, że zaliczają się do gorszej kategorii. 

Zobacz więcej: https://www.szablony.in/album-na-zdjecia/